A zöld verseny.
Lehet, hogy naiv vagyok, de hiszek abban, hogy a sport nemcsak az emberi testet, hanem az elmét is megváltoztatja.
Rám egészen biztosan hatással volt, rengeteg mindent tanultam az emberekről, élethelyzetekről, és persze önmagamról is. Elmesélek egy réges-régi történetet. Egy kora őszi napon történt. Az edzéstől, no meg a hidegtől elgémberedett tagokkal próbáltam a kajakom kihúzni a stégre. Nem ment. Éppen harmadszor veselkedtem neki, amikor valaki megszólalt mellettem: várj, segítek. Felnéztem, talán még életemben nem láttam ekkora embert. Persze lehet, hogy csak a szituáció és a fáradságom miatt éreztem így… Mindenesetre fél kézzel kiemelte a hajót a stégre, együtt felvittük a hajóházba, aztán elköszönt. Wichmann Tamás többszörös olimpikon és 37-szeres magyar bajnok volt, aki segített nekem. 12 éves voltam. Remélem, elhiszed, hogy életre szóló élmény és útmutatás volt, ami azon a napon történt. Azóta már biztos vagyok benne, hogy a sport emblematikus alakjai, edzők és a versenyszervezők és persze maguk a futók is mind-mind hatással vannak egy sport alakulására.
Nem szeretném azt sugallani, hogy ez az írás az aszfaltos versenyek ellen irányul. Nem szeretném, ha bárki azt gondolná, hogy ez egy reklám a terepversenyeknek. Csupán azt szeretném, olvasd el, amit írok, gondolkodj el rajta.
A cikk első felében a futó szemszögéből járom körül a témát.
Úgy tűnik, vannak az életnek olyan területei, ahol mindent alárendelünk a kényelmünknek, személyes sikerünknek. Gondolkodás nélkül vásárlunk és építünk be olyan dolgokat a mindennapjainkba, amire valójában semmi szükségünk.
Kétségbevonhatatlannak tartunk és elfogadunk irányzatokat anélkül, hogy végiggondolnánk és kételkednénk bennük.
Mennyit edz egy futó, mire eljut, mondjuk egy maratonig? Hány órát, kilométert tesz meg anélkül, hogy valaki benyújtana neki a pálya széléről vizet/isot, anélkül, hogy nylon lepedőt adna neki valaki az edzés végén?
Volt már olyan edzésed, aminek a végén valaki egy nylon szatyrot nyomott a kezedbe, amiben idejétmúlt újságok, szórólapok (amikre talán egy pillantást sem vetsz), palackozott víz, csomagolt élelmiszer volt? Ha a válasz nem, akkor gondold át, hogy ha a sok-sok edzést meg tudtad csinálni ezek nélkül, akkor vajon menne a verseny is? Mit csinálsz, ha mondjuk maratonra készülsz és van egy hosszabb futásod? Mondjuk egy 30K? Gondolom, nem futsz 30K-t étlen-szomjan! Mit csinálsz egy téli edzés végén? Bemész a sarki festékboltba nylon takarófóliáért? Nyilván nem! Amit teszel, azt a körülményekhez való alkalmazkodásnak hívják. Viszel magaddal enni és innivalót (vagy úgy tervezed meg az útvonalad, hogy érintsen kutat, büfét stb.), az edzés végén felveszed a derekadra csavart szélkabátod. Ha edzés közben viszed magaddal a kézikulacsod, övtáskád vagy akár a hátizsákod, akkor a versenyre miért nem tudod elvinni magaddal? Nincs 1-2 olyan barátod, akit meg tudnál kérni, hogy a verseny útvonalán elvegye a kiürült kulacsod és adjon helyette egy telit és várjanak a célban száraz ruhával (mindjárt több drukker lenne az útvonalon és a célban)? Nincs egy zseb a nadrágon, amibe el tudnál tenni egy kis kaját, amire a versenyen (vagy utána) szükséged lesz? Vajon mennyivel lassít egy szelet csoki, amit magaddal viszel a versenyen? Vajon számít, amennyivel lassít? Vajon mennyivel lenne rosszabb az időd, ha egy maratonon 4 x 15 másodpercig töltenéd a saját kulacsodba a vizet? Vajon tényleg annyira számít, ha 2-3 perccel rosszabb időt mész? Most persze legyinthetsz és mondhatod: Jaj, hát mit számít az a 4 pohár, 1 nylonlepedő, 1 pet palack amit egy versenyen elhasználok? De szorozd csak fel a résztvevők számával és meg fogsz lepődni. Még jobban meglepődnél, ha valaki összehordaná ezt a szemetet neked egy kupacba.
Persze mondhatod, hogy a kézikulacs is és a szélkabát is műanyagból van, és ebben igazad is van. Viszont gondold át, hogy egy kézikulacsot, szélkabátot mennyiszer fogsz használni/felvenni. Gondold át, biztos szükséged van-e rá, hogy versenyenként 1 kiló szemetet termelj, vagy sem. Az egyéni felelősség és példamutatás sokkal fontosabb, mint gondolnád! Az utánad következő generáció, aki most lép be a sport világába, ha látja a példát, hogy igenis lehet kézikulaccsal/övtáskával/hátizsákkal lefutni egy versenyt, már természetesnek fogja venni, amit lát tőled. Ő már nem kérdezni fog, ő követni fog téged.
Van sok-sok berögzült szokás, amin a futók, a verseny résztvevői simán tudnának változtatni. Ha egy szervező azzal szembesül, hogy a mezőny fele nem kéri a rajtcsomagfelvételnél a verseny pólóját, vagy a célban az érmet, akkor kényszerítve lenne, hogy gondolja át, a helyes úton jár-e. Sokszor hallom futóktól, hogy teli a szekrényük olyan pólóval, amit sosem hordanak. Biztos kell akkor a póló?
Mi bajom van az eldobható pohárral? Már magával az elnevezéssel is vannak problémáim, de valódi probléma az, amit ez a kifejezés sugall. Fogd meg, használd, dobd el. Miközben bárhova megyünk, bárhova nézünk, az jön szembe, hogy ijesztő mennyiségű szemét keletkezik nap, mint nap, hogy a Csendes-óceánon akkora szemétsziget úszik, mint Európa, és mi mégsem állunk le a szemétgyártással.
Megközelíthetjük ezt a kérdést marketing oldalról is. Vajon milyen hatást vált ki egy futóban a szponzor logója, ha széttaposott poharakon látja, vagy a szponzorok logója, ha egy nylon lepedőktől túlcsorduló kukát lát, hát a szponzor által adott ásványvíz szétdobált pet palack rengetege? Ezek marketing öngólok. Roppant kíváncsi lennék az adott cég (szponzor) vezetése mit szólna, ha tudná, hogy a szórólapjaik a kukában landolnak, anélkül, hogy bárki egy pillantást is vetne rájuk.
Szerintem igaza volt.
Június 2-án új fejezet nyilt a városi futóversenyek történetében (legalábbis ami Magyarországot illeti). Ezen a napon került megrendezésre a Green 6.5, az első zöld városi futóverseny. A környezettudatos futóverseny műanyagpoharak, rajtzacskók és szórólapok nélkül. Személy szerint nagyon örülök neki, hogy ha kicsiben, de végre elindult valami. Remélem, a hatása érezhető lesz!
Ne adj kacatot, használhatatlan cuccokat a rajtcsomagban.
Melegételt adsz a célban? Add komposztálható tányérba!